Albania ma w swoich granicach 30 zamków, a 15 zamków ze względu na historię znajduje się poza jej obecnymi granicami.
Legenda o zamku Rozafa: majestatycznym zamku położonym w Szkodrze (w północnej Albanii), to jedna z najciekawszych i najsmutniejszych legend tego kraju: głosi, że podczas budowy zamku, każdej nocy mury, które były zbudowane w ciągu dnia, zostawały zniszczone. Według miejscowej historii, król z rozkazu budowniczych musiał poświęcić ofiarę w postaci jednego ze swoich dzieci, aby zamek był trwały. Dziś zamek Rozafa jest otwarty dla turystów, którzy mogą zwiedzać jego mury i wieże obronne. Z twierdzy rozciąga się piękny widok na miasto oraz okoliczne jeziora i góry.

Wewnątrz zamku znajdują się także ruiny kościoła Świętej Trójcy, który był jednym z najważniejszych kościołów w Albanii w średniowieczu.

Zamek Rozafa jest ważnym symbolem historycznym dla Albanii i miejscem, które warto odwiedzić podczas podróży po tym regionie.

Kruja to dawna stolica Albanii i jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miasteczek przyciąga wielowiekową historią, malowniczymi widokami i wyjątkowym jak na ten kraj tradycyjnym  bazarem. Tutejsza twierdza powstała na przełomie IV i V wieku ale była wielokrotnie przebudowywana. Najstarsza część zamku to wieża obserwacyjna wysoka na 16 metrów, później przerobiona na wieżę zegarową. Znajdował się w niej także dzwon, który rozbrzmiewał po śmierci Skanderbega. W twierdzy znajduje się związane z nim Muzeum Narodowe, a w nim kopie hełmu oraz miecza. (Oryginały są we Wiedniu). Rośnie też tutaj ponoć 1000-letnie drzewo oliwne nazywane drzewem Skanderbega (w Albanii wszystko jest Skanderbega, musicie spróbować whisky z tym tytułem)

Drewniany most w Shkopet to historyczny most znajdujący się w albańskim mieście Shköder. Most ten został zbudowany w XVIII wieku i jest jednym z najstarszych drewnianych mostów w Albanii. Jest on również jednym z nielicznych drewnianych mostów na terenie całego regionu Bałkanów.

Most w Shkopet został zbudowany na potrzeby przekraczania rzeki Kir, która przepływa przez miasto. Konstrukcja mostu oparta jest na drewnianych belkach i słupach, które zostały umieszczone na kamiennych fundamentach. Drewno użyte do budowy mostu pochodzi z okolicznych lasów.

Most mierzy około 100 metrów długości i 3 metry szerokości. Charakteryzuje się prostą konstrukcją, bez zbędnych ozdób czy elementów dekoracyjnych. Przez wiele lat most był głównym szlakiem komunikacyjnym w rejonie, umożliwiając szybki dostęp do drugiego brzegu rzeki.

 

Przeklęte góry Theth i dolina Valbony

SHENGJIN

Poniżej przedstawiamy kilka mocnych argumentów, które może przekonają Cię do spędzenia wakacji w Shengjin

Zamek Rozafa w Szkodrze

Miasto Kruja

Agroturystyka Mrizi i Zanave - przystań wróżek

Agroturystyka Mrizi i Zanave to malownicze gospodarstwo agroturystyczne położone w Albanii, niedaleko miasta Shkodra. Jest to idealne miejsce dla osób poszukujących wypoczynku na łonie natury oraz chcących poznać tradycyjne albańskie życie wiejskie. Na terenie agroturystyki Mrizi i Zanave znajduje się przestronny ogród, który jest doskonałym miejscem do relaksu i obcowania z naturą. Goście mogą spacerować po sadzie i ogrodzie warzywnym, podziwiając różnorodność roślin. Gospodarstwo oferuje komfortowe pokoje, które są urządzone w tradycyjnym albańskim stylu. Wszystkie pokoje są wyposażone w prywatną łazienkę i taras, z którego rozciąga się piękny widok na okolicę. Jednym z głównych atrakcji agroturystyki są tradycyjne posiłki przygotowywane z lokalnych, ekologicznych produktów. Goście mogą skosztować takich potraw jak domowy chleb, ser, wędliny, oliwki czy świeże owoce. Podczas pobytu warto skorzystać z różnorodnych atrakcji oferowanych przez gospodarstwo. Można wziąć udział w warsztatach kulinarne, naukę tradycyjnego tkactwa czy też przejażdżki konne po okolicy.

Drewniany most w Shkopet

Pasmo Gór Przeklętych nazywane jest Alpami Albańskimi. Przeklęte Góry to świetny kierunek dla amatorów pieszych wypraw, rowerowych i samochodowych, ale jest tu też dużo łatwych miejsc spacerowych i miejsc widokowych dostępnych praktycznie dla każdego. Szczególnie osoby, które nie lubią tłumów, poczują się tutaj dobrze. Masowa turystyka nie dotarła jeszcze do Gór Przeklętych, a Albania jest raczej kojarzona z turystyką na wybrzeżu. 

Jezioro Koman – jeśli możecie sobie wyobrazić rejs statkiem po jeziorze otoczonym przez wysokie góry, to znaczy, że wyobraziliście sobie to, co zobaczycie podczas rejsu po wspomnianym sztucznym zbiorniku wodnym. Krajobrazowo, widokowo to po prostu bajka! Rejsy odbywają się zwyczajnymi promami, które oprócz pasażerów zabierają również samochody. Szczerze polecam rejs po jeziorze, bo widokowo jest to jedna z największych atrakcji Albanii.

Jezioro Koman o poranku jest magiczne w swej kolorystyce. Ciemnozielona, bura tafla wody na tle majestatycznych gór, która wraz z przesuwaniem się słońca i chmur zmienia swój kolor chwilami aż po jasnoniebieski. 

Jezioro Koman – rejs po sztucznym jeziorze

Wzgórze, na którym znajduje się zamek Lezha ma 186 metrów wysokości. Roztacza się z niego wspaniały widok na całą okolicę. Od wybrzeża Adriatyku, przez dolinę rzeki Drin, po pobliskie łańcuchy górskie. Wyjątkowo korzystne położenie geograficzne sprawiło, że miejsce to było zamieszkane już w pierwszym tysiącleciu p.n.e.

Obecnie teren zamku obejmujący ponad 1,5 hektara, porasta głównie trawa i nieliczne drzewka z granatami. Podziwiać można między innymi część murów obronnych, rzymski łuk oraz pozostałości meczetu, tureckich koszar oraz cysterny i kościoła. Największą atrakcją są tu zdecydowanie wspaniałe panoramiczne widoki. Przy dobrej widoczności można stąd dojrzeć nawet półwysep Rodonit wdzierający się w wody Adriatyku.

Ruiny zamku w Lezhe

Rezerwat Kune - Vain

Rezerwat przyrody Kune-Vain-Tale to park przyrody położony na terenie powiatu Lezhë tworzącego deltę rzeki Drin i zwróconego w stronę Morza Adriatyckiego w północnej Albanii. Rozciąga się na powierzchni 43,93 km2. Jest to pierwszy obszar chroniony, który powstał w Albanii jako rezerwat łowiecki w lipcu 1940 roku. Obecny rezerwat przyrody został utworzony w 2010 roku i obejmuje wyspę Kunë, lagunę Kunë-Vain, lasy i kilka ekosystemów. Co ważne, został on uznany za Ważny Obszar Ornitologiczny przez BirdLife International.

Kunë-Vain-Tale leży w obrębie iliryjskich lasów liściastych oraz śródziemnomorskich lasów i borów ekoregionu lądowego palearktycznego umiarkowanego biosomu lasów liściastych i mieszanych. Klimat jest typowo śródziemnomorski. Rezerwat przyrody charakteryzuje się wysoką roślinnością i różnorodnością biologiczną. Występuje tu około 277 gatunków roślin. Fauna reprezentowana jest przez 341 gatunków: 23 gatunki ssaków, 196 gatunków ptaków, 10 gatunków płazów, 59 gatunków owadów i 58 gatunków ryb.

Co warto zobaczyć?

O Shengjin

Shëngjin to popularne małe miasteczko portowe położone w północno-zachodniej Albanii, w pobliżu Prefektury Lezhë na wybrzeżu Adriatyku około 60 km na północ od Tirany. 

Shëngjin to tak naprawdę dzielnica niewielkiego miasteczka Lezhë, które leży na północnym wybrzeżu, poniżej Shkodry. Słynie z ładnych, piaszczystych plaż i położenia nieopodal laguny Kune-Vain słynącą z bogatej fauny i flory. Turyści mogą podglądać ptaki na tym terenie. Niedaleko też stąd w góry, więc miłośnicy trekkingu również powinni być zadowoleni.

Na północ od Shëngjin można znaleźć wydmy oraz góry wchodzące do morza. Jest tam wciąż dość „dziko”. Baza noclegowa w miasteczku jest rozbudowana, nie brakuje też restauracji i barów. W sezonie bywa dość tłoczno. Shëngjin jest dobrą alternatywą dla osób, które nie mogą lub nie chcą pojechać na riwierę na południu kraju, a chcą trochę odpocząć od głośnych miast Albanii.

ALBANIA; Rruga Shëngjin - Kune 4503

Polub nas

SUNSHINE APARTAMENT

SUNSHINE

SHENGJIN

APARTAMENT

SUNSHINE